متالورژي سمنان


تولید انبوه "ضدماده" (antimatter)

 

تشعشعاتی که از ابری از اتم های 'ضدهیدروژن' تولید شد دانشمندان می گویند موفق به تولید انبوه "ضدماده" (antimatter)  در آزمایشگاه شده اند. این گام مهمی است که به مطالعه دقیق خواص ضدماده و حل یکی از بزرگ ترین معماهای جهان کمک خواهد کرد.
"ضدهیدروژن"  (antihydrogen)  در گذشته به تعداد کم و در نوبت های مختلف آزمایشگاهی تولید شده بود.
اکنون دانشمندان می گویند با استفاده از دستگاه شتاب دهنده ذرات در مرکز "سرن" در شهر ژنو سوییس بیش از 50 هزار اتم ضدهیدروژن تولید کرده اند. سرن سازمان اروپایی برای مطالعات هسته ای است.
ضدماده تصویر آیینه ای ماده معمولی است و دانشمندان تصور می کنند به هنگام خلق جهان هر دو آنها به مقدار یکسان تولید شده اند. به این ترتیب این سوال پیش می آید که چرا ماده معمولی بر جهان حاکم است.
آزمایش ها ادامه دارد
پروفسور مایکل چارلتون از دانشگاه ولز در سوانسی گفت: "این گامی مهم و روشن کننده افقی تازه است که دانشمندان را قادر می کند تقارن در طبیعت را مطالعه و قوانین اساسی فیزیک را که بر جهان حاکم است کشف کنند."
پژوهشگران در آخرین آزمایش ها، از شتاب دهنده سرن برای ایجاد "ضدپروتون" استفاده کرده و آنها را در یک محفظه خلا، به دام انداختند.
در همین حال برای تولید "پوزیترون" از یک منبع رادیواکتیو استفاده شد که آن نیز در چنین محفظه ای به دام انداخته شد. با تزریق ضدپروتون به ظرف پوزیترون ها، "ضدهیدروژن" تولید شد.
البته حیات ضدماده کوتاه بود و بلافاصله پس از برخورد با ماده معمولی نابود شد. دستگاه های ویژه، تشعشع منحصر به فرد ناشی از نابودی ضدماده را ردیابی کردند.
محققان سال ها است که برای تولید انبوه ضدماده تلاش می کنند تا "مدل استاندارد" که ذرات بنیادی و کنش و واکنش آنها را شرح می دهد، آزمایش کنند.
چنین آزمایشی مهم است چون به گفته "جفری هنگست" از موسسه سرن، اگر ضدهیدروژن مانند هیدروژن رفتار نکند "باید کتاب های درسی را بازنویسی کرد."
ماده و ضدماده در اثر اصابت با یکدیگر، ضمن انفجاری نابود شده و به تشعشع بدل می شوند. دانشمندان معتقدند این فرآیند در نخستین مراحل جهان میلیاردها سال قبل نقش اساسی داشته است.
در حال حاضر، ماده بر جهان غالب است، اما دانشمندان علت آن را نمی دانند.

منبع : اخبار فیزیک


نعمت الله طاهری

نانو تکنولوژی علم خواص عجیب مواد

 اگر همواره مانند گذشته بیندیشید، همیشه همان چیزهایی را به‌دست می‌آورید که تا بحال کسب کرده‌اید

 فاینمن
نانو تکنولوژی علم خواص عجیب مواد

 از نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی و فناوری اطلاع رسانی به عنوان سه قلمرو علمی نام می برند که انقلاب سوم صنعتی را شکل می دهد. از همین روست که کشورهای در حال توسعه که اغلب از دو انقلاب قبل جا مانده اند، می کوشند با سرمایه گذاری در این سه قلمرو، عقب ماندگی خود را جبران کنند. همان گونه که در این گزارش می خوانید، نانوتکنولوژی کاربردهای گسترده ای در تمام حیطه های زندگی دارد و از این رو توسعه آن می تواند به بهبود و تسهیل زندگی کمک فراوان کند.
اتم سنگ بنای بنیادی ماده است و در نتیجه اتم ها بسیار کوچک هستند. توصیف و تصور جهان در سطح اتم و ملکول دشوار است. این حیطه از علم به قدری عجیب است که بخشی خاص از فیزیک به آن اختصاص یافته شده که مکانیک کوانتم نام دارد. هدف این علم برای توصیف رخدادها در سطح اتم است.اگر قرار بود توپ تنیس را به طرف دیوار پرتاب کنید و توپ از آن بگذرد و به سوی دیگر دیوار برود، حتماً تعجب می کردید. اما این دقیقاً همان اتفاقی است که در مقیاس کوانتم رخ می دهد. در مقیاس بسیار کوچک، خواص ماده مانند رنگ، مغناطیس و توانایی انتقال برق نیز به شکل غیرمنتظره تغییر می کند. دیدن جهان اتم به معنای عادی کلمه میسر نیست، چون خواص آن کوچکتر از طول موج نور قابل دیدن است. اما در سال 1981 پژوهشگران شرکت آی بی ام نوعی میکروسکوپ الکتونی ساختند که نام آن STM بود. اسم این میکروسکوپ در واقع از یک خاصیت در مکانیک کوانتم گرفته شده بود که در میکروسکوپ یاد شده به کار می رود. این دستگاه می توانست پستی و بلندی های در مقایس جهان نانو را نشان دهد. میکروسکوپ مذکور 
STM این امکان را به دانشمندان داد که برای اولین بار اتم ها و ملکول ها را ببینند. تصاویر این میکروسکوپ به زیبایی و وضوح تصاویر طبیعت اما در مقیاس تصورناپذیر نانومتر بود.
یک نانومتر یک میلیاردیم متر یا حدوداً به طول 10 اتم هیدروژن است. با وجودی که دانشمندان از سال های دهه 1950 درباره بررسی مواد در این مقیاس تلاش کرده بودند، آنان ناچار شدند تا اختراع میکروسکوپ

STM

 صبر کنند تا به هدف خود برسند.
عموماً در این باره توافق وجود دارد که نانوتکنولوژی اشیاء بین یک تا 100 نانومتر را در بر می گیرد، هر چند که این تعریف تا حدی قراردادی است. برخی افراد اجسامی به کوچکی یک دهم نانومتر را نیز در نظر می گیرند که به اندازه پیوند بین دو اتم کربن است. در دیگر سوی این گستره در اجسام بزرگتر از 50 نانومتر قوانین فیزیک کلاسیک صدق می کند.
مواد بسیاری هستند که دارای خواص اجسام در مقیاس نانو هستند اما اسم نانوتکنولوژی به آنها اطلاق نمی شود. نانوتکنولوژی در پی آن است تا از خواص عجیب اجسام در مقیاس بسیار کوچک استفاده کند.
جورج اسمیت سرپرست بخش علم مواد در دانشگاه آکسفورد گفت در مقیاس نانو، خواص جدید، هیجان انگیز و متفاوتی یافت می شود. با کوچک تر شدن اجسام، نسبت بین فضای سطح و حجم آن افزایش می یابد. این امر بدان علت مهم است که اتم های موجود در سطح یک ماده معمولاً بیشتر از اتم های مرکز آن واکنش نشان می دهند. از این رو، اگر نقره به ذرات بسیار کوچک تبدیل شود، خواص ضدمیکروبی پیدا می کند که در حجم انبوه آن وجود ندارد. یک شرکت با تولید ذرات ریز از ترکیب اکسید سدیم از این خاصیت استفاده می کند و ماده ای تولید می کند که خاصیت کاتالیزوری آن بیشتر است.
در این جهان نادیدنی، ذرات کوچک طلا در دمای چند صد درجه پایین تر ذوب می شود و مس که معمولاً رسانای خوب الکتریسیته است، ممکن است در لایه های نازک و در مجاورت میدان مغناطیسی مقاوم شود.
الکترون ها (مانند همان توپ تنیس خیالی) می توانند از نقطه ای به نقطه دیگر بجهند و ملکول ها می توانند همدیگر را از مسافت های متوسط جذب کنند. این خاصیت به برخی حشرات اجازه می دهد روی سقف راه بروند، چون موهای ریز کف پایشان به سقف می چسبد.
اما یافتن خواص جدید در مقیاس نانو گام نخست است. گام بعدی استفاده از این دانش است. توانایی ساخت اجسام با دقت اتمی این امکان را به دانشمندان می دهد که موادی با خواص بهتر یا جدید نوری، مغناطیسی، حرارتی یا الکتریک تولید کنند.
اکنون انواع جدیدی از ماده تولید می شود. مثلاً شرکت نانوسونیک در ویرجینیا لاستیک فلزی تولید کرده است. این ماده مانند لاستیک انعطاف و انحنا می پذیرد اما الکتریسیته را مانند فلزی محکم منتقل می کند. مرکز تحقیقاتی جنرال الکتریک در پی ساخت سرامیک انعطاف پذیر است. در صورت موفقیت، از این ماده می توان در ساخت قطعات موتور جت استفاده کرد و موتورهایی ساخت که در دمای بیشتر با کارایی بهتری کار کند. چندین شرکت مشغول کار روی موادی هستند که روزی به صورت رنگ به سلول های خورشیدی بدل خواهد شد.
از آنجایی که نانوتکنولوژی کاربردهای گسترده ای دارد، بسیاری از افراد فکر می کنند این علم اهمیتی به مانند برق یا پلاستیک پیدا کند. مطالعات نشان می دهد نانو تکنولوژی با بهبود مواد و محصولات و تولید مواد کاملاً جدید بر تمام صنایع تأثیر خواهد گذاشت. افزون براین، فعالیت در حد کوچکترین مقیاس ها به پیشرفت های مهم در عرصه هایی مانند الکترونیک، انرژی و پزشکی زیستی خواهد انجامید.
آغاز نانوتکنولوژی
نانو تکنولوژی از یک رشته علمی خاص مشتق نمی شود. با وجودی که نانو تکنولوژی بیشترین وجه مشترک را با علم مواد دارد، خواص اتم و ملکول شالوده بسیاری از علوم است و در نتیجه دانشمندان حوزه های علمی به آن جذب می شوند. برآورد می شود در سراسر جهان حدود 000/20 نفر در نانو تکنولوژی کار می کنند. تحقیقات در مقیاس بسیار ریز در رشته های الکترونیک، نوروبیوتکنولوژی به ترتیب نانوالکترونیک، نانو اپتیکس و نانو بیوتکنولوژی نیز نامیده می شود.
پیشوند نانو از کلمه یونانی به معنای کوتوله مشتق می شود. براساس برآورد شرکت لاکس ریسرچ در نیوریورک، بودجه کل تحقیق و توسعه نانو تکنولوژی دولت ها و شرکت ها در سراسر جهان در سال 2004 بیش از 6/8میلیارد دلار بود. نیمی از این بودجه از جانب دولت ها تأمین می شد. اما به پیش بینی لاکس ریسرچ در سال های آینده، شرکت ها احتمالاً بودجه بیشتری از دولت ها صرف این علم خواهند کرد.
در آمریکا، پس از طرح فرستادن انسان به کره ماه، نانو تکنولوژی بیشترین بودجه را از دولت فدرال دریافت کرده است. در سال ،2004 دولت آمریکا 6/1میلیارد دلار صرف نانو تکنولوژی کرد، یعنی دو برابر بودجه طرح ژنوم انسان در اوج انجام آن. در سال 2005 قرار است 982میلیون دلار دیگر صرف آن شود. در مکان دوم بودجه نانو تکنولوژی ژاپن قرار دارد. بسیاری از کشورهای در حال توسعه مانند هند، چین، آفریقای جنوبی و برزیل جزو کشورهایی هستند که بیشترین بودجه را در این زمینه صرف می کنند.
در خلال شش سال پیش از ،2003 سرمایه گذاری در نانو تکنولوژی توسط سازمان های دولتی هفت برابر شده است. این حجم سرمایه گذاری انتظارات را به اندازه ای افزایش داده است که شاید قابل تحقق نباشد. برخی معتقدند شرکت های نانو تکنولوژی مانند حباب شرکت های اینترنت در سال های اخیر از بین خواهند رفت. اما دلایلی وجود دارد که نشان می دهد درباره مخاطرات آن گزافه گویی شده است. سرمایه گذاران خصوصی اکنون بسیار محتاط تر از دوره رونق شرکت های اینترنت هستند و بیشتر پولی که دولت ها در این زمینه اختصاص می دهند، صرف علوم پایه و فناوری هایی می شود که تا سال ها در اختیار همگان قرار نخواهد گرفت.

با این حال کیفیت برخی محصولات موجود با کاربرد نانو تکنولوژی بهبود یافته است و در چند سال آینده بر تعداد آنها افزوده خواهد شد. مثلاً با افزودن ذرات ریز نقره، بانداژ ضد سوختگی خاصیت ضد میکروبی پیدا کرده است. با اتصال ملکول های ایجاد کننده مانع به فیبر پنبه، پارچه هایی تولید شده است که ضد لکه و بو است. راکت های تنیس با افزودن ذرات ریز تقویت شده است. در درازمدت نانو تکنولوژی به نوآوری های بزرگتری خواهد انجامید، از جمله انواع جدید حافظه کامپیوتر، فناوری پزشکی و روش های تولید انرژی بهتر مانند سلول های خورشیدی.
طرفداران این فناوری می گویند نانو تکنولوژی به تولید انرژی پاک و تولید بدون مواد زائد و غیره خواهد انجامید. مخالفان آن معتقدند نانوتکنولوژی باعث ایجاد نوعی نظام شناسایی بین المللی و آسیب به فقرا، محیط زیست و سلامت انسان خواهد شد. به نظر می رسد هر دو گروه در مورد استدلال های خود گزافه گویی می کنند، اما به هرحال باید از نانو تکنولوژی استقبال کرد.
نوشته: رضا محتشم
منبع : www.hamshahri.org

 


نعمت الله طاهری

نمونه سئوال امتحان علم مواد

بسمه تعالی 1- نمودار تعادلی(فشار ،دما) یک فلز خالص فرضی را ترسیم کنید که خاصیت آلوتروپی داشته باشد و فازهای موجود در نمودار را   مشخص کنید؟2- منحنی سرد کردن سه نوع فولاد (فولاد اتکتوئید ، هیپو اتکتوئید و هیپر اتکتوئید)را رسم نموده و فازهای مختلف موجود در هر مرحله را  مشخص کنید؟ (از نمودار آهن کربن در پاسخ به این سئوال استفاده کنید). 3- با ترسیم اشکال ساده موارد ذیل را در شبکه کریستالی مکعب نشان دهید؟                           (2 1 1)    الف )صفحه با مشخصات میلر              [1 1 0]    ب) جهت با مشخصات میلر    4- ضریب فشردگی شبکه کریستالی F.C.C را محاسبه کنید؟5- انواع سمانتیت که در نمودار آهن و سمانتیت (سیستم ناپایدار ) وجود دارند را نام برده و بنویسید هر یک از چه فاز یا تحولی بوجود  می آیند؟6- SiO2    ،  CaO   ،  MgO   و Al2O3   چه نوع پیوندی دارند ؟ در مورد آن بطور مختصر شرح دهید ؟7- ثابت کنید جرم مخصوص مس  9/8 است .  ( شبکه کریستالی   F.C.C   و  شعاع اتمی بر حسب انگسترن بطور تقریب A  2785/1  ،  جرم تمی  64   و عدد آوگادرو    می باشد.)8- چرا در ورقهای گالوانیزه ابتدا فلز پوششی خورده میشود و فلز اصلی سالم باقی می ماند توضیح دهید ؟9- نمودار تعادلی یک سیستم دو تائی فرضی را رسم کنید که در حالت مذاب کاملا در یکدیگر حل می شوند اما در حالت جامد انحلال محدود دارند ؟10- هیستروزیس (پس ماند مغناطیسی) را در آهن نرم (Fe – Si )  و آهن سخت (Fe – Cr – Co )  مقایسه کنید؟ (1نمره)1 1- تحولات یوتکتیک ، یوتکتوئید و پریتکتیک را با توجه به دیاگرام آهن و سمانتیت توضیح دهید ؟12- محلول جامد جانشین و بین نشین را شرح دهید ؟(1نمره)13- Recrystallization   یا تبلورمجدد را توضیح دهید ؟ 14- نقایص بلوری نقطه ای  Vacencies  (خلاء – جاخالی ها ) و خطی Dislocation   را توضیح دهید ؟
نعمت الله طاهری

نمونه سوالات علم مواد

بسمه تعالینمونه سوالات علم مواد1-               دانسیته صفحه (0  1  0) در سلول واحد  FCC محاسبه کنید.2-               انواع مواد را به چند گروه تقسیم می کنند ؟ نام ببرید.3-               ابر الکترونی یا گاز الکترونی را توضیح دهید.4-               سرامیک چیست و انواع آن کدامند؟5-               خصوصیات فلزات را بنویسید.6-               در مورد مواد مصنوعی مختصرا توضیح دهید.7-               کامپوزیت چیست و انواع آن رانام ببرید.8-               بیومواد (مواد زیستی) ، مواد اپتیک ، مواد مغناطیس و مواد هوشمند را به طور مختصر توضیح دهید.9-               انواع شبکه های کریستالی را نام ببرید.10-  سه سطح طبقه بندی آریش اتمی مواد را نام ببرید؟11- فاکتور تراکم اتمی (APF) را برای ساختار های SC   ، BCC و FCC  محاسبه کنید.12- عدد همسایگی  coordination numberچیست ؟ توضیح دهید.13- عدد همسایگی شبکه های HCP،  SC ، BCC و FCC را محاسبه کنید.14- پلی مورفیسم و آلوتروپی را شرح دهید.15- مقدار تغییر حجم تئوری ناشی از استحاله پلی مورفیک یک فلز با ساختار FCC به ساختار BCC را محاسبه کنید. (شعاع اتمی تغییر نمی کند).16- جهت های  [0 0 1] و [1 1 1] و [1 1 0]  را در شبکه کریستالی مکعبی نشان دهید.17- صفحه های (0 0 1) و (1 1 1) و (2 3 1) را در شبکه های مکعبی نشان دهید.18- فشرده ترین جهات و صفحات در شبکه های SC , FCC , BCC , CPH  کدامند.19- انواع عیوب کریستالی را نام ببرید و بنویسید هریک به چند دسته تقسیم می شوند ؟ 20- انواع عیوب نقطه ای را همراه با مثال نام ببرید ؟ 21- انواع عیوب خطی همراه با مثال نام ببرید ؟ 22- قانون فازی گیبس را شرح دهید ؟ 23- نمودار فازی تعادلی فشار دما برای آلومینیم خالص رسم کنید ؟ 24- نمودار فازی تعادلی فشار دما برای آهن خالص رسم کنید؟25- نمودار فازی تعادلی فشار دما برای فلزخالصی  رسم کنید که خاصیت آلوتروپی داشته باشد ؟26- نقطه سه گانه را شرح دهید ؟ 27- چند فلز را نام ببرید که خاصیت آلوتروپی داشته باشند ، یک نمونه را توضیح دهید ؟ 28- نمودار تعادل فازی دو جزئی ساده ای را رسم کنید که اجزاء تشکیل دهنده آ لیاژ در حالت مایع کاملا در یکدیگر محلول هستند و در حالت جامد نیزدر یکدیگر قابل حل باشند ؟ ( سیستم ایزو مورف )29- نمودار تعادل فازی دو جزئی ساده ای را رسم کنید که اجزاء تشکیل دهنده آ لیاژ در حالت مایع کاملا در یکدیگر محلول هستند ولی در حالت جامد در یکدیگر قابل حل نباشند ؟ ( واکنش یوتکتیک  )30- نمودار تعادل فازی دو جزئی ساده ای را رسم کنید که اجزاء تشکیل دهنده آ لیاژ در حالت مایع کاملا در یکدیگر محلول هستند ولی در حالت جامد به صورت محدود در یکدیگر قابل حل باشند ؟ 31- نمودار تعادل فازی دو جزئی ساده ای را رسم کنید که اجزاء تشکیل دهنده آن در حالت مایع و هم در حالت جامد در یکدیگر قابل حل نباشند ؟ 32- نمودار تعادل فازی دو جزئی ساده ای را رسم کنید که اجزاء تشکیل دهنده آ لیاژ در حالت مایع کاملا در یکدیگر محلول هستند و در حالت جامد با هم ترکیب شیمیایی ایجاد کنند ؟33- یوتکتیک ؛ یوتکتوئید ؛ و پریتکتیک را توضیح دهید ؟ 34- قانون اهرم را شرح دهید ؟ 35- فریت چیست ؟ توضیح دهید  ؟36- پرلیت چیست و از چه فازهایی تشکیل می شود ؟ 37- درصد فازهای موجود در پرلیت ( دمای محیط ) محاسبه کنید ؟ 38- درجه آزادی را در نقطه سه گانه محاسبه کنید ؟ 39- نمودار تعادل فازی دو جزئی ساده ای را رسم کنید که اجزاء تشکیل دهنده آ لیاژ در حالت مایع کاملا در یکدیگر محلول هستند و در حالت جامد نیزدر یکدیگر قابل حل باشند علاوه بر آن دارای کمینه نیز باشند ؟ 40- نمودار تعادل فازی دو جزئی ساده ای را رسم کنید که اجزاء تشکیل دهنده آ لیاژ در حالت مایع کاملا در یکدیگر محلول هستند و در حالت جامد نیزدر یکدیگر قابل حل باشند علاوه بر آن دارای بیشینه نیز باشند ؟41- تفاوتهای آهن ؛ آلفا ؛ بتا ؛ گاما و دلتا را بنویسید ؟ 42- منحنی سرد کردن آهن خالص را رسم کنید ؟ 43- منحنی سرد کردن چدن یوتکتیک , هیپر یوتکتیک و هیپو یوتکتیک را رسم کنید ؟ 44- منحنی سرد کردن فولاد یوتکتوئید , هیپر و هیپو یوتکتوئید را رسم کنید ؟ 45- انواع عیوب صفحه ای ( دو بعدی ) را نام برده و به طور مختصر توضیح دهید ؟ 46- مواد نانو دارای چه ویژه گی هستند ؟ 47- ویسکر ها چه موادی هستند و چگونه تولید می شوند ؟48- انواع پیوندهای اولیه و ثانویه را نام ببرید؟ 49- پیوند ثانویه را شرح دهید ؟ 50- پیوند یونی را شرح دهید ؟ 51- پیوند کوالانسی را شرح دهید ؟52- پیوند فلزی را شرح دهید ؟ 53- بردار برگرز را توضیح دهید؟54- باچه شرایطی دو عنصر کاملا در درصد های از صفر تا صد باهم محلول خواهند شد ؟ (قوانین هیوم – روتاری )55- محلولهای جامد جانشین و بین نشین را شرح دهید ؟ 56- قانون فازها را شرح دهید؟57- درجه آزادی را در نقطه ای روی خط جامد مایع محاسبه کنید؟58- قانون گیبس را نوشته و عوامل موثر در آن را نام ببرید؟59- چرا از منحنی های تعادل (نمودارهای فازی) استفاده می شود؟60- ریکریستالیزاسیون را شرح دهید.61- بازیابی یا ترمیم را شرح دهید.62 – تبلور مجدد اولیه و ثانویه را شرح دهید.63- شرایطی که در تبلور مجدد اولیه باید در نظر داشت را بنویسید.64- خواص مکانیکی (سختی،مقاومت کششی ، تنش داخلی و انعطاف پذیری) در جریان بازیابی ، تبلور مجدد اولیه و ثانویه را شرح دید.65- جرم مخصوص آهن را محاسبه کنید ؟شبکه کریستالی  BCC    شعاع اتمی برحسب آنگسترم  24/1 جرم اتمی 85/55 66- جرم مخصوص نیکل را محاسبه کنید ؟شبکه کریستالی  FCC   شعاع اتمی برحسب نانومتر  5/12 جرم اتمی 71/5867- انواع ترکیبهای آلیاژی را با مثال نام ببرید ؟ 68- ترکیبهای آلیاژی بین فلزی ( ظرفیتی ) را شرح دهید ؟ 69- ترکیبهای آلیاژی بین نشینی را شرح دهید ؟ 70- ترکیبهای آلیاژی الکترونی را شرح دهید ؟ 71- ترکیبهای آلیاژی لوی Laves را شرح دهید ؟ 72- دلایل استفاده از نمودار های تعادلی را در متالورژی پیدا کنید؟73- شیوه بدست آوردن نمودار تعادلی را بدست آورید؟74- نمودارتعادلی آلیاژهایی را رسم کنید که در حالت مایع کاملا حلال هستند و در حالت جامد تحول پریتکتیک دارند؟75- تعداد اتمهای تشکیل دهنده سلولهای واحد  SC . BCC . FCC . HCP  را محاسبه کنید ؟76- خستگی را تعریف کنید و آزمایش مربوط به آن را توضیح دهیذ؟77- خزش چیست وآزمایش مربوط به خزش را بنویسید؟78- کریستال را تعریف کنید و چند نمونه از سیستمهای کریستالی را نام ببرید؟79- خوردگی چیست و انواع خوردگی را نام ببرید؟80- خوردگی شیمیایی و الکترو شیمیایی را نام ببرید؟81- خوردگی سایشی را توضیح دهید؟82- خوردگی بیوشیمیایی را توضیح دهید؟83- حفاظت کاتدی و آندی را توضیح دهید؟84- عواملی که موجب پدیده خوردگی می شوند به چند دسته تقسیم می شوند همراه با مثال شرح دهید؟85- خوردگی در فلزات گوناگون از نظر شکل به چند دسته تقسیم می شوند نام ببرید؟86- اگر پتانسیل فلز مس ،قلع و روی cu= -0/18 و zn= -1/06  و  sn = -./44باشد به سوالات زیر پاسخ دهید؟الف- اگر مس و روی در آب دریا درکنار هم قرار بگیرند اختلاف پتانسیل پیل تشکیل شده چقدر است و بنویسید کدام یک خورده می شوند؟ب- اگر قلع و روی در آب دریا درکنار هم قرار بگیرند اختلاف پتانسیل پیل تشکیل شده چقدر است و بنویسید کدام یک خورده می شوند؟ج – سرعت خوردگی الف بیشتر است یا ب 87- مهمترین روشهایی که برای حفاظت فلزات در مقابل خوردگی به کار گرفته می شود را نام ببرید؟88- تفاوت ورق گالوانیزه با حلبی در چیست؟89- خوردگی خشک را توضیح دهید؟90- محلول های جامد منظم و غیر منظم را توضیح دهید؟91- ثابت کریستالی در شبکه های FCC و BCC را محاسبه کنید؟92- مقدار تغییر حجم تئوری ناشی از استحاله پلی مورفیک یک فلز با ساختار FCC به ساختار BCC را محاسبه کنید( شعاع اتمی تغییر نمی کند)93- عیوب شاتکی ( شوتکی ) و فرنکل را شرح دهید؟ 94-  جوانه زنی همگن و نا همگن را شرح دهید ؟ 95- نمودار فازی تعادلی فشار دما را برای یک فلز فرضی بکشید که خاصیت آلوتوپی نداشته باشد ؟96- نمودار فازی تعادلی فشار دما را برای یک فلز فرضی بکشید که خاصیت آلوتوپی داشته باشد ؟97- لدبوریت چیست توضیح دهید ؟ 98- سمنتیت چیست و انواع سمنتیت موجود در دیاگرام آهن و سمنتیت را نام برده و بنویسید از چه فازی جدا خواهد شد ؟ 99- گرافیت چیست و انواع گرافیت موجود در دیاگرام آهن و کربن را نام برده و بنویسید از چه فازی جدا خواهد شد ؟100- انواع فولادها را از نظر ترکیب شیمیایی به چند نوع تقسیم می شوند شرح دهید ؟ 101- انواع چدنها را از نظر شکل کربن موجود در آن به چند نوع تقسیم می شوند شرح دهید ؟ 102- نیمه هادی ها چه موادی هستند ، انواع نیمه هادی ها را نام برده و خواص و کاربرد آنها را بنویسید ؟103- عوامل محیطی که موجب خوردگی در فلزات می شوند را نام ببرید ؟104- عوامل متالورژیکی که موجب خوردگی در فلزات می شوند را نام ببرید ؟105- عوامل مربوط به شرایط کاربردی که موجب خوردگی در فلزات می شوند را نام ببرید ؟106- عوامل مربوط به زمان  که موجب خوردگی در فلزات می شوند را نام ببرید ؟107- آلیاژ را تعریف کرده و دلایل آلیاژ سازی را بنویسید ؟ 108- پریتکتوئید ، منوتکتیک ، سنکتیک را شرح دهید ؟ 109- مراحل مختلف فرایند بازپخت را بنویسید ؟110- موانع حرکت نابجایی ها را بنویسید ؟111- اگر صفحه ای محور X ها را در 2 و محور y ها را در 3 و محور zها را در 4 قطع کرده باشد مختصات میلر آن صفحه چیست ؟ 112- انواع عیوب فضایی ( سه بعدی ) را نام برده و به طور مختصر توضیح دهید ؟113– سرامیکها یا مواد سرامیکی را شرح داده و انواع آن را نام ببرید ؟114- پیوند فلزی را شرح داده و چگونگی تشکیل گاز الکترونی در این پیوند را بنویسید ؟ 115-  تعداد اتم های تشکیل دهنده سلول ابتدایی و عدد همسایگی ( کئوردیناسیون ) سه نوع شبکه کریستالی (بدلخواه ) بنویسید ؟116- ساختار اتمی جامدات به چند گروه تقسیم می شود یک مورد آن را توضیح دهید ؟  117- منحنی سرد کردن آهن خالص را رسم نموده و فازهای مختلف موجود در هر مرحله را  مشخص کنید؟ 118- ضریب فشردگی شبکه کریستالی مکعب با سطوح مرکزدار را محاسبه کنید؟ 119- با ترسیم اشکال ساده موارد ذیل را در شبکه کریستالی مکعب نشان دهید؟الف) جهت با مشخصات میلر    [ 1 1 0 ]                           ب )صفحه با مشخصات میلر   (  1 1 0)         120- نمودار تعادلی یک سیستم دو تائی را رسم کنید که در حالت مذاب کاملا در یکدیگر حل می شوند ولی در حالت جامد هیچگونه حلالیتی ندارند و مخلوط مکانیکی ایجاد می کنند ؟121- اگر مس و روی در آب دریا کنار هم قرار گیرند کدامیک آند پیل را تشکیل داده و خورده می شود ، وهمچنین اختلاف پتانسیل بوجود آمده چند ولت است ؟Cu=-0.18   Zn=-1.06122- انواع نقایص بلوری را نام ببرید و بنویسید نواقص شوتکی و فرانکل جزء کدامیک از نواقص یاد شده می باشند ؟124- عواملی که در افزایش یا کاهش خوردگی مؤثرند را نام ببرید ؟125-  چدنهای یوتکتیک ، هیپو یوتکتیک و هیپر یوتکتیک را بطور خلاصه توضیح دهید ؟126- ویسکرها چه موادی هستند و چگونه می توان آنها را تولید کرد ؟127- مختصات میلر صفحه ای را تعیین کنید که محورهای مختلف را به صورت ذیل قطع میکند؟Z= 2         Y=1       X=2128- ضریب فشردگی صفحه ( 0  0  1  ) شبکه کریستالی مکعب با سطوح مرکزدار را محاسبه کنید؟ 129- با ترسیم اشکال ساده موارد ذیل را در شبکه کریستالی مکعب نشان دهید؟الف) جهت با مشخصات میلر  [ 101]ب )صفحه با مشخصات میلر ( 210)130- نمودار تعادلی یک سیستم دو تائی را رسم کنید که در حالت جامد و مذاب کاملا در یکدیگر حل می شوند ؟131- انواع  سمانتیت که در نمودار آهن و سمانتیت (سیستم ناپایدار ) وجود دارند را نام برده و بنویسید هر یک از چه فاز یا تحولی بوجود  می آیند؟ 132-نواقص یا عیوب نقطه ای را تعریف کرده و انواع عیوب نقطه ای را نام ببرید ؟133- عواملی که در افزایش یا کاهش خوردگی مؤثرند را نام ببرید ؟134- جوانه زنی و رشد را در مراحل انجماد یک فلز بطور خلاصه توضیح دهید ؟135- انواع خواص فیزیکی مواد را نام برده و یکی را بطور مختصر توضیح دهید ؟136- مختصات میلر صفحه ای را تعیین کنید که محورهای مختلف را به صورت ذیل قطع میکند؟Z=2         Y=3              X=1  
نعمت الله طاهری