متالورژي سمنان


معرفی وبلاگ ها

دوست گرامی بسیار خوشحالم که از وبلاگ دیدن کردید امید است از پیشنهادات شما استفاده کردد.
وبلاگ های دیگر اینجانب اینجانب در ذیل آمده است.
با تشکر مجدد از تشریف فرمایی شما    طاهری

http://kar11.persianblog.ir/

http://www.karafariny11.persianblog.ir/

http://www.metallurgysemnan.persianblog.ir/

http://www.metal11.persianblog.

 

 

نعمت الله طاهری

شکل و تقارن کربستالها

در مقیاس اتمی ساختار کربستالی مواد بسیار منظم و با قاعده است. برخی اوقات اتمها می توانند تشکیل تک کربستال ایی را می دهند که حتی در مقیاس میلیمتری دارای ساختار یکنواخت  می باشند. همه ما شکل ظاهری کریستالهای طبیعی معدنی مانند کوارتز را می شناسیم. در این موارد شکل و تقارن کربستال نشان دهنده وجود نظم و قاعده در ساختار اتمی است. همچنین تک کریستالها را می توان به روشهایی ساخت. برای نمونه، قرصهای سیلیکونی تک کریستال مورد استفاده در صنایع میکروالکترونیک را می توان نام برد که دارای پهنهایی تا 30 میلیمتری هستند.

 سلول واحد آلومینیوم. اتمها در گوشه ها و مرکز وجوه مکعب قرار گرفته اند.  سلول واحد آلومینا شامل اتمهای آلومینیوم (قرمز) و اکسیژن (سبز)مواد معمولا تجمعی از دانه های تک کریستال هستندساختار کربستالی قابل مشاهده در یک قطعه ریختگی به هر حال ساختار کربستالی فقط در فواصل کوتاه یکنواخت است. معمولا مواد متشکل از توده ای از دانه های تک کربستال هستند. برخی مواد به نام پلی کریستال معروف هستند که اندازه دانه ها می تواند از چند نانومتر تا دانه هایی که به چشم غیر مسلح قابل دیدن باشند، متغیر باشد.حتی در تک کریستال ها هم دانه ها دارای شبکه کامل و بدون نقص نیستند و می توانند دارای نقایصی باشند که اثر قابل توجهی بر رفتار مواد دارند.

ریزساختار یک ماده وابسته به اجتماعی از دانه ها با یکدیگر  به همراه دیگر اجزای ميکروسکوپی از قبیل حفرات و آخال ها می باشد.

مواد مهندسی از قبیل فولادها و آلومینیوم مواد پلی کربستال بوده و درنتیجه استفاده از روشهایی که بتوان ساختار این مواد را به صورت کامل و با آنالیز کرد، ضروری است. از نقطه نظر EBSD دو فاکتور مهم در مواد پلی کریستال وجود دارد که در آنالیز کردن این مواد کاربرد دارد. نخست اینکه در مواد پلی کریستال، کریستالها در دانه های مختلف دارای جهت گیری (Orientation) متفاوت هستند. یعنی اینکه لبه های شبکه کریستالی در دانه های مختلف دارای جهت گیری متفاوت هستند.در این باره بیشتر توضیح خواهد داده شد.دوم اینکه مواد پلی کربستال شامل مناطقی هستند که دانه های مختلف همدیگر را ملاقات می کنند، که به این نواحی مرزدانه می گوبند.

  الگوی پراش
در روش EBSD ستونی از الکترونها در SEM به سمت بک نمونهً کریستالی که تحت زاویه خاصی قرار گرفته، هدایت می شود. در اثر برخورد الکترونها با اتمها در شبکهً کریستالی واکنشهای مختلفی رخ می دهد و برخی از الکترونها از نمونه خارج می شوند. اگر یک صفحه فسفری فلوئوروسنت در نزدیکی نمونه قرار دهیم، الگویی روی صفحه تشکیل می شود که علت تشکیل آن اختلاف در میزان شدت الکترونهای خارج شده از نمونه بواسطه تغییر جهت آنها است.
به این الگو، الگوی پراش گویند که ظاهری جالب دارد.
تقارن و ظاهر الگوی پراش مرتبط با ساختار کریستالی نقطه مورد بررسی است که اشعه به آن برخورد کرده است.
اگر کریستال بچرخد(به عبارت دبگر جهت گبری آن تغییر کند) مشاهده می شود که الگوی پراش جابجا می شود.

 http://metallurgist.blogfa.com/

نعمت الله طاهری

تبریک آغاز سال نو

گروه متالورژي استان ضمن تبریک آغاز سال  جدید ، و آرزوی سعادت و سربلندی برای همه عزیزان ، از کلیه همکاران محترم درخواست می نماییم که مقالات خود را در زمینه متالورژي جهت درج در این وبلاگ به گروه آموزشی متالورژي سازمان آموزش و پرورش استان ارسال نمایند .

گروه آموزشي متالورژي استان سمنان با توكل به خداوند سبحان اين توفيق را يافته است تا از طريق اين وبلاگ بتواند با شما عزيزان ارتباطي مستمر و آسان داشته باشد. ما اميدواريم كه بتوانيم از اين طريق از نظرات و پيشنهادات و مطالب و مقالات و پژوهشهاي شما در زمينه متالورژي و شيوه  موثرتر تدريس دروس عملي و تئوري اين رشته و ريخته گري ( مربوط به كاردانش )استفاده نموده و آنها را در اختيار سايرين نيز قراردهيم. با ما در ارتباط باشيد و همواره ما را از نظرات خود بي نصيب نگذاريد.

ضمنا صورتجلسات مربوط را به گروه استان ارسال نماييد .

گروه آموزشي كارآفريني استان سمنان


نعمت الله طاهری